Kolonáda zřejmě dostane nové toalety. Část objektu Kolonády zabere i veřejné WC pro celý park.

Kolonáda zřejmě dostane nové toalety. Část objektu Kolonády zabere i veřejné WC pro celý park.

Komentář

[Aktualizace 29.11. - vyznačeno v textu, do nadpisu doplněno zřejmě]

V listopadu byl Komisi pro územní rozvoj, urbanismus a RMPZ představen projekt rekonstrukce sociálních zařízeních v Kolonádě. V současnosti vedení města již rozbíhá výběrové řízení na dodavatele stavby a detaily rekonstrukce byly ukázány asi hlavně kvůli minulému článku Jirky Zavřela zde. Rozhodnuto, nicméně zastupitelstvo bude ještě schvalovat peníze na akci [akt. 29.11]. Jde sice „jen o záchodky“, ale přesto mám k této „kauzičce“ komentář. 

Současná podoba sociálních zařízení v oblíbeném podniku v parku je nedostatečná. O tom není sporu. Je proto dobře, že budou zbudovány větší toalety rozkládající se v pravé části Kolonády. Bohužel, rekonstrukce zároveň řeší veřejné WC pro park, přístupné i když je restaurace zavřená. To umisťuje do krajní části stavby. Na obrázku je okomentovaný půdorys řešení.

 

Na dalším obrázku je vidět vstup do toalet.

Z investičního pohledu jde možná o elegantní zásah, kdy se zabijí dvě mouchy jednou ranou, vidím zde však několik ‚ale‘ a otázek.

Je jedna mísa na celý park v době uzavření restaurace dost?

Proč musím běžet z dětského hřiště s dětmi přes půl parku, když nechceme do roští?

Proč není třeba i prozatímní WC v parku už dva roky?

A teď technický „detail“, ale překvapivě důležitý. Toalety (ty veřejné i vnitřní) vznikají na úkor současných skladovacích prostor, které jsou pro gastronomický provoz v objektu důležité. Provozovatele jsem kontaktoval a jeho obdobné sdělení dnes přinesl i Deník (zde): Vítá rekonstrukci nedostatečných toalet. Zastavění i pravého traktu však už redukuje technické a skladové prostory natolik, že bude velice obtížné udržet současnou nabídku. Hlavně jídel.

Provoz Kolonády v současné podobě totiž rekonstrukci parku a jeho oblíbenost „udělal“. Celá rekonstrukce přes průvodní bolesti dopadla výborně a restaurace ji krásně zastřešila (více v mém dřívějším komentáři o parcích). Díky ní se jedná o veřejný prostor pro 21. století. Je zábavné za teplých dní sledovat cvrkot nesourodého obyvatelstva od dětiček přes cyklisty až po pivaře. Bez tohoto provozu by park nebyl ani zdaleka tak navštěvovaný.

Proto mne mrzí, že se sáhlo k řešení, které tomuto přístupu hází klacky pod nohy.

Ano, Kolonáda je historický prostor, po jejím vzniku si mohli měšťané dopřát asi jen tak pivo a párek z okénka (zbylé prostory sloužily pro zahradníky apod.). V roce 2020 je to však provoz popsatelný spíše jako „biergarten“ a částečná rekonstrukce ho tlačí do varianty „kávička s dortíkem“. Kávičku s dortíkem si můžeme dát na Plivátku hned vedle parku v milé kavárně. To, co je na Kolonádě nyní, se mi líbí a vyhovuje mi – až na to WC.

Stručně: Rád bych byl alespoň viděl varianty toalet těsně za Kolonádou. (Kde ostatně něco mělo být už dávno, protože je opravdu ostudné, že po rekonstrukci parku toalety nevznikly.) Nebo někde jinde. Nebo odhad kapacity vzhledem k provozu parku. Nebo odhad ceny rekonstrukce Kolonády jako celku, kde by se mohlo vymyslet komplexnější řešení. Nebo odhad rizik částečné investice do objektu, který má problémy s vlhkostí.Nemohly být toalety třeba tady?

A také bych rád, aby si to vedení města neupeklo potichoučku samo. Nyní sice vedení komunikuje, ale již se jede.

Jsem rád, že bude v parku kam jít na toaletu. Držím provozovateli palce, aby byl natolik vynalézavý, abychom si v parku stále pochutnali. Může se třeba stát, že se omezí současný vnitřní prostor restaurace, ale věřím, že mu to návštěvníci parku prominou. Zároveň budu apelovat na to, aby se technicky město snažilo provozu pomoci a vyjít vstříc, konkrétně tedy správa nemovitostí a technické služby. A přeju si, aby se všem dařilo spolu komunikovat. Zastupitelstvo bude ještě schvalovat peníze na tuto akci, tam se ještě pokusíme rozhodnutí změnit [akt. 29.11.].

A nakonec bohužel jedna obava: Nezkomplikuje ukrojený technický prostor pořádání akcí v parku jako je třeba festival místní ZUŠ?


 Diskusi k článku můžete sledovat na facebooku zde.

Zdroj obrázků:
- Obnova Kolonády v Mercandinových sadech - nové WC, Klatovy, Studie, Autor: Jakub Chvojka, Investor Město Klatovy, 2020
- archiv autora