Z části Kolonády mají vzniknout veřejné toalety

Z části Kolonády mají vzniknout veřejné toalety

Mercandinovy sady v Klatovech lákají i díky svému širokému spektru volnočasových aktivit čím dál více lidí. S tím je spojeno i mnoho dalších problémů, které se tomuto trendu musí přizpůsobovat, či měnit. Jedním z největších je nedostatečná kapacita WC v parku. S jejich vybudováním se v projektu rekonstrukce parku zapomnělo.

V současné době je možno využívat toalet uvnitř budovy Kolonády. Ty jsou přístupné pouze tehdy, když je otevřená zdejší restaurace. Kdo z vás zde byl, musí uznat, že za zvýšeného provozu jsou nedostatečné. 

Po řadě stížností, na tuto skutečnost už reagovalo vedení města. To údajně prověřovalo několik blíže neurčených možností, jak kapacitu toalet v parku navýšit. Aktuální verze jak toho docílit, je přímo v budově Kolonády. Podle návrhu architekta Chvojky by měla být k těmto účelům využita přibližně čtvrtina vnitřních prostor budovy. K těmto toaletám bude možnost se dostat i během doby, kdy bude mít restaurace zavřeno, jelikož se v návrhu uvažuje o přidělání vchodových dveřích ústících přímo na terasu (při pohledu na budovu Kolonády vpravo). Zde byste toaletu po vhození mince o určité hodnotě mohli navštívit. V současné době jsou prostory, kde by mělo vzniknout WC, využívány nájemcem budovy jako sklady pro nářadí, stoly, židle, ale i k uskladnění potravin důležitých k zajištění širší nabídky občerstvení pro hosty.

Tento návrh je proti srsti Jiřímu Zavřelovi, zastupiteli města. „Jednoznačně souhlasím s tím, že kapacita toalet v Mercandinových sadech je pro veřejnost nedostatečná. Přijde mi ale krajně nevhodné, aby velká část architektonicky ceněné budovy byla přestavěna na veřejné záchodky, které budou napojeny na stávající jímku. Tento krok by byl prakticky dlouhodobě nevratný. Určitě by se daly současné toalety rozšířit i beztak citelného zásahu do budovy, případně i se samostatným vchodem do nich, avšak například zezadu budovy, aby to tolika nebilo do očí. Nabízí se také možnost vybudování toalet zcela jinde. Za mě ideálně někde mezi budovou Kolonády a lanovým centrem. Velmi se mi například líbí možnost využití lodních kontejnerů, které je možné předělat na sanitární buňky. Možností je určitě více. Z návrhu, který má však v plánu zabrat nemalou část budovy Kolonády pro veřejné toalety, se mi malinko ježí kůže na rukou,“ uvedl Zavřel. 

vzor možnosti veřejných toalet z lodního kontejneru, zdroj: www.contpro.eu

Jeho kolega zastupitel Stanislav Haviar (Piráti) nepovažuje vstup záchodků do terasy za dobré řešení: “Jak ukázala loňská a letošní sezona, park se stal po rekonstrukci oblíbeným místem pro široké spektrum návštěvníků. Velká část z nich si užívá právě Kolonádu. Nevím jaké jiné varianty vedení město posuzovalo, ale radši bych byl aby se vybudovala vkusná varianta ‘schovaná za keři’ poblíž Kolonády a provoz či kapacita občerstvení se neomezovaly.”