Současná situace stvořila novodobé hrdiny

Současná situace stvořila novodobé hrdiny

Je tomu přibližně týden, co se pohled na ochranu proti současnému největšímu protivníkovi, kterým je Covid-19, rapidně změnil. Teprve kolem poloviny března začalo být masivně prezentováno, že významnou bariérou chránící naše okolí před námi samotnými je nošení roušky jakéhokoliv typu. No jo, ale tohoto zboží bylo a je na trhu nedostatek. Vyvstala tak otázka - co s tím?

Většině lidí nezbylo nic jiného než vyřešit tento problém s nedostatkovým zbožím po svém. Začaly se šít roušky! Drtivá většina „šiček a šičů“ začala šít jen pro svou rodinu a přátele. Avšak situace, kdy se nedostatek tohoto zboží projevil i u skupin v první linii (ať už se jedná o zdravotní a sociální pracovníky, nebo jiné), dovedla některé lidi až k tomu, že začali šít ve velkém, aby zejména tuto skupinu lidí zaopatřili rouškami.

Musím říci, že tato situace mnohé z nás semkla a vytváří se skupiny lidí, kteří chtějí zdarma pomáhat ostatním. V Klatovech se této činnosti nejvíce chopilo dobrovolnické centrum Adra ve spolupráci s Kulturním centrem Falcon (ano, ten Falcon, jenž pro vás pořádá širokou škálu kulturních akcí a díky současné situaci se pohybuje na hraně životnosti, ten Falcon, na jehož činnost pravidelně město nepřispívá, přispět však můžete vy, a to např. zakoupením „lístku podpory“). Pod záštitou Adry a Falconu se na produkci roušek podílí více než 50 lidí, kteří za posledních 8 dní rozdali téměř 5 000 roušek. Ty pak putovaly zejména do zdravotnických zařízení nejen v Klatovech, ale v celém Plzeňském kraji. K distribuci mají v současné době připraveno dalších téměř 2 000 dalších roušek. 

zázemí výrobny roušek v Újezd u Plánice (spolupráce s Adrou)

Adra a Falcon nejsou jediní, kteří v našem městě produkují roušky ZDARMA. Dalším největším dodavatelem se jednoznačně stala společnost Šumavské zahrady. Jejich pracovníci usedli k šicím strojům a dokázali vyprodukovat již přes 1 000 kusů roušek. Veškeré náklady na jejich výrobu jdou za jednatelkou společnosti paní Sládkovou, která nakoupila materiál k výrobě už za několik desítek tisíc. Čtyři stovky roušek zdarma vyrobila pro město Klatovy také místní vietnamská komunita. Zapomenout nelze ani na všechny jednotlivce, kteří využívají každého volného času a zdarma produkují roušky pro potřebné. Někteří z nich je pak umisťují například na plot u Pepína” nebo u Bowling Baru na Plánické. Velkou měrnou vypomáhá také JOKA Klatovy, která sice nešije roušky zadarmo, ale dá se říci, že je poskytuje za výrobní náklady (25,-Kč/kus). *Do šití se zapojil také Škodateam, který šije opravdu velmi stylové roušky. Na první pohled se sice jeví, že za ni chtějí 150,- Kč, avšak za každou prodanou ušijí 5 roušek zdarma do nemocnic (takto jich rozdali již 662).  

tým společnosti Šumavské zahrady v akci 

Do tohoto soukolí je zapojeno mnoho dalších organizací a firem např. skautské středisko Královák a Javor Klatovy, DDM Klatovy, VKUS, Ferrum Klatovy,  a mnoho dalších, kterým se tímto omlouvám, že je zde nezmiňuji (rád je však doplním).

Z těchto všech lidí se podle mého názoru stali jednoznačně NOVODOBÍ HRDINOVÉ - ti, kteří si zaslouží náš obdiv, úctu a pomoc! Pomoci jim může kdokoliv z nás! Většině těchto skupin dochází materiál potřebný k šití roušek. Porozhlédněte se proto doma, zda tam nemáte třeba i jen kousek látky ze 100% bavlny, bez kterého byste se obešli, nebo třeba zajděte do galanterie a tuto látku těmto šičkám a šičům kupte. Radost jim zajisté udělá i to, že jim k šití upečete domácí buchtu nebo jinou pochutinu či je obdarujete květinou, která také potěší.  

Těch, kteří si zaslouží poděkování za výrobu roušek, je hodně! Nejen na Klatovsku, ale v každém koutu naší republiky. Všem vám patří velké díky, za to co děláte! Bohužel občas na sociálních sítích narážím i na lidi, kteří se na současné situaci snaží vydělat, a roušku, jejíž výrobní cena se pohybuje kolem 20,- Kč, jsou schopni nabízet i za 100,- Kč a více. K tomu nemám co dodat :/.  

Šijte roušky! Má to smysl! Myslete na ostatní! Spolu to zvládneme!

Kontakty

dobrovolnické centrum Adra: Nikola Novák, tel.: 776 132 557

Šumavské zahrady: Jiřina Sládková, tel.: 606 613 644

 

*Doplněno 31.3.2020