Krvebraní splnilo svůj účel

Krvebraní splnilo svůj účel

V pátek 31.5.2019 se uskutečnila akce s názvem Pirátské krvebraní. Účelem této akce bylo vnést do podvědomí lidí nutnost darování krve a plazmy a přilákat do Klatovské nemocnice nové dárce. Tento účel byl splněn. Sedm statečných vyslyšelo výzvy krvebraní, setkalo se zde a darovalo životadárnou tekutinu.

Nejprve vše začalo příjemnou diskuzí s vedoucí lékařkou transfuzního oddělní MUDr. Zítkovou, která prvodárcům poskytla veškeré informace týkající se samotného odběru. Následovalo vyplnění dotazníku, který je zaměřen zejména na aktuální zdravotní stav dárce. Poté se dárci odebrali k sestřičce, která každému změřila tlak, teplotu, výšku, váhu a provedla snad nejvíce drastický zákrok celého procesu, kterým je píchnutí do prstu (kvůli získání kapky krve pro krevní obraz). Ti, kteří tento zákrok přežili, se přemístili k lékařce, která vyhodnotila veškeré zjištěné výsledky a dotazník. Pokud bylo vše v pořádku, dárce se následně odebral do odběrové místnosti.

 

V této místnosti se nachází dvě pohodlná polohovatelná lehátka, na které se dárce usadí a dochází k samotnému odběru. Tento bezbolestný proces zabere 5-10 minut, po něm se dárce odebírá do klidové zóny, kde si může dát kávu, džus a zakousnout nějakou oplatku.

 

„Já osobně daroval krev již po čtvrté. Prvně jsem k tomu měl jisté výhrady, jelikož mně nedělá dobře ani menší odběr krve u lékařky. I přesto jsem se rozhodl stát se dárcem a tento strach jsem již zcela odboural. Jsem rád, že se v pátek našla pětice prvodárců krve, u kterých věřím, že se nyní stanou pravidelnými dárci. Potěšilo mne také to, že jsme pomohli překonat strach u jednoho pravidelných dárců krve k darování plazmy, jelikož této složky krve je neméně zapotřebí. Tento odběr mu nedělal sebemenší problém a již za 14 dní si jej zopakuje. Všichni prvodárci snesli darování dobře, za což jsem rád. Pevně doufám, že naše nemocnice nebude mít nikdy o dárce nouzi. Mockrát děkuji paní MUDr. Zítkové za úžasnou péči nejen o páteční prvodárce! Jste skvělá,“ doplnil zastupitel města Klatovy Jiří Zavřel.